Please Select a Country
X CLOSE
 Australia
 Azerbaijan
 Bahrain
 Bosnia
 Belgium
 Cameroon
 China
 Estonia
 France
 Hungary
 Greece
 Germany
 Iran
 Israel
 Italy
 Indonesia
 Jordan
 India
 Kosova
 Lebanon
 Morocco
 Norway
 Poland
 Portugal
 Romania
 Russia
 Saudi Arabia
 Spain
 Tunisia
 United Arab Emirates
 United Kingdom

HABERLER & DUYURULAR

KNX BİNA OTOMASYONU NEDİR ?

KNX BİNA OTOMASYONU NEDİR ?

23.07.2018
Bir müstakil evden veya ufak daire katından görkemli saraylara, göklere uzanan ofis binalarına kadar her yapıda ısıtma, soğutma, elektrik kontrolleri olmazsa olmazdır. Artan günümüz talepleri sebeiyle bir basit dairede bulunan ve ihtiyaç duyulan sistemler gittikçe artmakta, buna bağlı olarak izlenmesi, kontrol altında tutulması ve konforlu bir yaşamın sürdürülmesi için klasik uygulamalar ve yöntemler yetersiz kalmaktadır. Aynı zamanda, enerjinin verimli kullanımı giderek daha önemli hale gelmektedir.

İnsanlar yaşamak ve çalışmak için konforlu, sürdürülebilir ve güvenli bir yer istiyor ve otomasyonun devreye girdiği yer. Bununla birlikte, daha az enerji tüketimi ile birlikte daha fazla rahatlık ve güvenlik, yalnızca ilgili tüm ürünlerin akıllı kontrolü ve izlenmesiyle sağlanabilir. Profesyoneller için daha yüksek tasarım ve kurulum çabaları, artan yangın riski ve yükselen maliyetler anlamına gelir. 
 
Aralarında Dünya devlerinin de bulunduğu 400 üye firma, 7.000 ürün, 400 eğitim merkezi, 70.000 entegratör firma ve 190 ülkede kullanılan bina otomasyonu standardı olan KNX 30 yıla yakın süredir bu sorunların çözümünü sunmakta her gün kendini çözümlerini geliştirmektedir.

 
Ülkemizde de yaygın olarak kullanılan ve yeni binalarda bir standart haline gelen KNX, bina otomasyon konusunda en yaygın kullanılan protokoldur. Merkezi Belçika’da bulunan KNX Cemiyeti tüm Dünya’da KNX ile uyumlu ürünlerin üretilmesi, uygulama eğitimlerinin verilmesi faaliyetleri aktif bir şekilde yürütmektedir. Günümüzde neredeyse tüm bina elektrik ekipman üreticileri KNX ile uyumlu ürünler üretmekte ve ürün yelpazelerini hızla genişletmektedirler.

Bu dışarıdan beton veya cam kaplamalı modern binaların ana iskeletini oluşturmaktadır adeta bir canlının kn damarları gibi binada yaşammın devam edebilmesi için hayati önemdedir.
Bir yaşam alanında temel olarak üç ana kontrolden bahsedebiliriz, bunlar aydınlatma kontrolu, perde/panjur kontrolu ve iklimlendirme kontroludur.

Bina içerisinde evin içerisine kurulan basit bir kablolama (kablosuz çözğmlerde mevcuttur) ile tüm bu kontroller birbiri ile uyumlu olmanın yanı sıra ortam ile uyumlu çalışarak konfor ve enerji tasaarrufu sağlar.

 
Diğer bir yandan evinizde yada iş yerinizde KNX otomasyon olması sizlere keyifli ve mutlu olacağınız bir ortam sağlar. Ortam ısısı otomatik kontrol edilir, evinizi cep telefonunuzdan kontrol edebilirsiniz, sinema, doğum günü, kitap okuma senaryolarını tek bir tuşa basarak aktif edebilirsiniz.

Bu sayede sizi bilen, size göre ayarlanmış bir evde, ofiste konforlu bir şekilde üretkenliğinizi ortaya koyabilirsiniz. 

 
KNX ayrıca evinizde güvenliği de sağlamaktadır. Sensörleriniz siz evde yokken güvenlik sisteminiz ile birlikte çalışabilir. Şunu belirtemeliyiz ki, bildiğiniz tüm elektrik, güvenlik ekipmanları artık günümüzde KNX ile uyumlu hale gelmiştir. Kapı tokmağı yerini 10” akıllı dokunmatik panellere bıraktığı gibi, eski dönemlerde duyulan ihtiyaçlar ile şimdiki gereksinimlerimiz çok farklıdır. Artık eviniz ile konuştuğunuz, ayakkabılarınızı bağlarken asansörün katınıza otomtik olarak geldiği bir dönemdeyiz.

Isıtma-soğutma  işlemi bina ve evlerde artık her odadaa farklı ayarlanabilmektedir. Bu geleceğin teknoloji ve arkasında Siemens, ABB, Hager, Schneider gibi devlerin yanısıra ülkemiz mühendislerinin ürünü ve yerli markalarımızda dünya sahnesine çıkmaktadır. Akredite bir Ar&Ge firması olan INTERRA bunların başlıcalarından ve ükemizin Pazar lideri firması bu konu en önemli örneklerdendir.
 
KNX’in faydaları
Geleceğin standardı
Enerji tasarrufu ve verimli kullanımını sağlar
Esneklik ve uyum
Güvenlik
Basit uygulama ve zamandan kazandıran sistem
Birçok platform ile entegre olabilme
Uluslararası kabul görmüş lider standart
Kaynak: KNX association